367
1679786

Snusdosa, silver, oidentifierad mästare DS, möjligen Lüneburg, Tyskland 1700-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Konturerad form med fällbart lock, invändigt förgylld. Dekor av blomma omgärdad av kartusch och romboidformat mönster, på undersidan en blomma med strålar. Mått 7 x 6 x 3 cm. Vikt ca 68 g.