378
1647833

Revolutionssmycke, kung Gustav III, kråsnål, guld och emalj,

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Oval klack med krönt G i guld mot blå emalj, samt text: "D. 19 & 21 AUGUSTI A : 1772." Sammanlänkad är en senare kråsnål av guld med infattad agatintaglio med mansprofil, stämplad IM 1811.

revolutionsmonogram 1772 + Intaglio i agat, stämplat 1811

Proveniens

Enligt uppgift gåva till Otto Vilhelm Montgomery (1768-1837) fanns 1934 hos sondottersonen, professor Artur Edvard Vestberg (1859-1935). Därefter i arv.

Omnämnd med bild i artikel i Svenska Dagbladet 17 januari 1934.
Heribert Seitz: Souvenirer och politik år 1772, i RIG 1949:3, sid 97 -111.

Datumen står för statskuppen
den 19 augusti och regeringsformens antagande den
21 augusti 1772. Gustav III valde att dela ut smycken och ringar till olika personer som hade stöttat honom vid revolutionen. Svenskar som ville visa att de gillade revolutionen kunde binda en vit näsduk kring vänster överarm. Utformningen av auktionens nål ansluter sig närmas till de ringar som gavs.