380
1658501

Cartier, reseur i förgyllt silver och emalj samt originaletui, Frankrike tidigt 1900-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 830 EUR
3 250 - 4 330 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund urtavla med arabiska siffror, boett i ljusblå guilloche-emalj, vit emalj, silver (otydbara franska stämplar), fyra gröna kulfötter, mekaniskt urverk, mått 7,0 x 5,5 x 4,0 cm, signerad Cartier Paris Londres, undertill nr 7922, rött Cartier originalfodral samt nyckel medföljer.

Knopp upptill saknas.