Rund urtavla med arabiska siffror, boett i ljusblå guilloche-emalj, vit emalj, silver (otydbara franska stämplar), fyra gröna kulfötter, mekaniskt urverk, mått 7,0 x 5,5 x 4,0 cm, signerad Cartier Paris Londres, undertill nr 7922, rött Cartier originalfodral samt nyckel medföljer.
Knopp upptill saknas.