383B
1681261

Friedrich Fyrwald, guld en trois couleurs 18K, sannolikt 1790-tal, (verksam 1786-1813) Stockholm. Gustaviansk.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval, paneler med guillocherad dekor och ramverk med blomdekor. Dubbelslagen stämpel. Mått 6,1 x 4,3 x 1,9 cm. Vikt 61 g. Guldpräglat etui medföljer.

Proveniens

Familjen Ribbhagen.