394
1659749

Skål lergods, Minai, centrala Persien omkring 1200 e.Kr.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Par vilandes under träd flankerade av djur och mytologiska figurer. Utsidan med stora blad och skrift. Höjd 9,5 cm, diameter 18 cm.

Lagningar.

Proveniens

1974 he was hired by Beijer Invest to be based in Japan.
Tidigare dela av Konung Gustaf VI Adolfs samling (1882-1973) på Ulriksdals slott, nr U-11 därefter i arv till Greve Sigvard Bernadotte (1907-2002).

Minā’ī-keramik från sen 1100–1200-talets Persien hör till den islamiska världens mest exklusiva keramiska uttryck. Dessa kärl, målade i flera färger över och under glasyren, representerar en teknisk och konstnärlig höjdpunkt under seldjukisk tid.

De livfulla scenerna – hovceremonier, ryttare, musiker och eleganta arabesker – utfördes i en palett av kobolt, turkos, mangan, guld och rött som gav föremålen en målerisk lyx sällan överträffad. Eftersom minā’ī-verk är ovanliga överlevare, ofta fragmentariskt bevarade, framstår varje komplett exempel som ett eftertraktat samlarobjekt och ett direkt fönster in i den persiska kulturens mest förfinade visuella berättande.