408
1675396

Kakelplatta, lergods, "Hispano-Moresque", Sevilla, Spanien, 1600-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Polykroma stiliserade blommor. Ca 19 x 19 cm.

Lagningar.

Proveniens

Museiman och konsthistoriker Hans Eklund (1921–2018), Stockholm.
Privat samling.

Hispano-Moresque kakel från 1600-talets Sevilla representerar en av de mest karakteristiska keramiska traditionerna i Spanien. Verkstäderna i staden kombinerade det andalusisk-islamska formspråket med barocktidens dekorativa ideal, vilket resulterade i plattor med skarpa tennlasyrer, klara koboltlinjer och rytmiska geometriska mönster.

Dessa plattor användes i kyrkor, offentliga byggnader och förmögna hem, där de skapade interiörer med stark visuell närvaro. Bevarade exempel från perioden är i dag högt eftertraktade tack vare sin distinkta estetik och sin centrala roll i Sevillas keramikhistoria.