410
1675398

Kakelplatta, lergods, Osmanska riket, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Vit botten med motiv av cypresser och blommor.

Nagg

Proveniens

Museiman och konsthistoriker Hans Eklund (1921–2018), Stockholm.
Privat samling.

Liknande kakelplattor från 1500-talet kan ses i mausoleet för det berömda sufiska helgonet Muhyi al-Din ibn Arabi (1165–1240), som ligger i Sultan Salim I-moskén i Damaskus.