Vit botten med motiv av cypresser och blommor.
Nagg
Museiman och konsthistoriker Hans Eklund (1921–2018), Stockholm.
Privat samling.
Liknande kakelplattor från 1500-talet kan ses i mausoleet för det berömda sufiska helgonet Muhyi al-Din ibn Arabi (1165–1240), som ligger i Sultan Salim I-moskén i Damaskus.