413
1672771

Shamshir av Asadullah Isfahani, Persien, Safavid dynastin, 1600-tal

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Böjd klinga samt kavel med damaskerad metall. Klingan med kartusch med inskriptionen: Amale Asadullah Isfahani. Träbalja klädd med hajskinn. Längd 88 cm.

Proveniens

Harry Appelgrens samling (1908-1998)

Namnet Asadullah omges av viss mystik. Det kan ha betecknat en enskild mästare, men lika gärna varit en hederstitel för iranska svärdsmeder som nått en särskilt hög nivå i sitt hantverk. Ordet Asadullah betyder bokstavligen ”Guds lejon” och är ett av de epitet som tillskrivs imam ’Ali.
Jämför snarlik shamshir i The Metropolitan Museum of Arts samling, Object Number: 26.35.1a, b