417
1679751

Åkdyna, vadmal och schattersöm, ca 99 x 54 cm, sannolikt Vemmenhögs härad, Skåne, signerad och daterad DAD 1807.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblå botten med polykrom dekor av stiliserade blommor och tuppar.

Lagningar.

Jämför "Gammal allmogeslöjd från Malmöhus län", utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, häftet 7, Malmö 1919, färgplansch 388.