42
1674265

Klaffbord, Sverige tidigt 1800-tal, Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Även kallat Divansbord. Fanerat med mahogny. Peltaformad centralfot på fyra lejontassar. Låda i sargen. Förgyllda beslag av mässing i form av lejonhuvuden. Hjultrissor. Längd 89,5 +21,5+21,5 (132,5), bredd 68,5, höjd 75,5 cm.