425
1666608

Matta, antik Savonnerie, Frankrike, ca 630 x 460 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Sent 1800-tal. Rosa botten med stora polykroma akantusblad och girlander, närmast yttäckande medaljong med girlander, blommor och akantus och porträttmedaljonger.

Införselmoms

Franska Savonnerie-mattor från 1800-talet knyter an till den praktfulla tradition som etablerades vid Ludvig XIV:s hov. Tillverkade för palats och ambassader kännetecknas de av rikligt modellerade blomsterkorgar, akantusrankor och centrala medaljonger, ofta i en mjuk men mättad färgskala. Under 1800-talet fortsatte produktionen att följa de klassiska barock- och rokoko-motiven, men med en något lättare teckning och större dekorativ frihet. Mattorna från denna period uppskattas idag för sin eleganta balans mellan historisk kontinuitet och 1800-talets förfinade smak.