427
1643100

Antikt Uzbekisk s.k. "bröllopssuzani" broderi, ca 278 x 175 cm, 1800-talets mitt.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med Mihrab och stora polykroma broderier.

Proveniens

Privat svensk samling.

Jämför Hali, issue 107 p. 100.