457
1679606

Matta, antik Bidjar, västra Persien, ca 352 x 148 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 720 - 1 910 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1880. Röd botten med stort polykromt minakhani-mönster. Mörkbrun huvudbård med stiliserad växtranka.

Slitage.

Proveniens

Från en nordeuropeisk samling.