462
1666605

Matta, antik "Khan matta" Chahar Mahal va Bakhtiari, Västra Persien, ca 774 x 423 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 550 - 11 900 EUR
10 800 - 13 600 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

sent 1800-tal. Benvit botten med stor polykromt "Vase"-mönster från 1600-talets Persien med stora blom- och palmettslingor. Signerad i Kartusch: Beställd av Hazrat /hans excellens Shahab Al-Saltanah Gholam Hossein Khan Sardar Mohtasham (1826-1911)

Införselmoms

Proveniens

Gholam Hossein Khan Sardar Mohtasham (1826-1911)

I Bakhtiari-samhället var khanerna stamledare och hövdingar vars sociala och ekonomiska inflytande manifesterades på många sätt – inte minst genom mattor. De stora, praktfulla Khan-mattorna fungerade som symboler för makt, välstånd och prestige, ofta placerade i gästrum eller vid ceremonier där intrycket av rikedom och inflytande var avgörande.