466
1667425

Matta, Antik figural Keshan Motachem, ca 80 x 58 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Föreställande Ahmad Shah Mirza (1897-1930). Signerad Alah hazrat Ghods Shahriyari Ahmad Sahah, (Till konungens ära, Ahmad Shah).

Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham anses vara en, av ett mycket begränsat antal, mästare som framgångsrikt återupprättade Kashan som ett nav för mattor i Iran (Persien) i slutet av 1800-talet. Termen "Mohtachem" används ofta och är synonymt med de finaste mattorna som knöts i Kashan i slutet av 1800-talet av just Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham med familj. Mattorna från hans ateljé identifieras exempelvis av ljusblå bomullsinslag och violett silkeslangettering.