474
1679598

Matta, antik Keshan "Motachem", centrala Persien, ca 342 x 242 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1890. Benvit botten med stor terracotta-färgad medaljong och polykroma hörnornament. Mörkblå huvudbård med stiliserad växtranka.

Sidorna något reducerade.

Proveniens

Från en nordeuropeisk samling.

Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham anses vara en, av ett mycket begränsat antal, mästare som framgångsrikt återupprättade Kashan som ett nav för mattor i Iran (Persien) i slutet av 1800-talet. Termen "Mohtachem" används ofta och är synonymt med de finaste mattorna som knöts i Kashan i slutet av 1800-talet av just Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham med familj. Mattorna från hans ateljé identifieras exempelvis av ljusblå bomullsinslag och violett silkeslangettering.