488
1679602

Matta, antik Isfahan, centrala Persien, sannolikt ritad av Abolghassem för Hekmatnejad ca 217 x 152 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 400 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

1900-talets första hälft.. Stort polykromt flodlandskap med blommande träd, berg och änder. Röd huvudbård med växtranka.

Tilläggslista

Ej Haj Mirza Aqa Imami som tidigare angivit, mattan är från 1900-talets första hälft. och med störa sannolikhet ritad av Abolghassem för Hekmatnejad

Proveniens

Från en nordeuropeisk samling