496
1679599

Matta, Old Isfahan signerad (Mahmoud) Akbaroff, centrala Persien, ca 315 x 205 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong och hörnornament samt blom-, arabesk- och palmettranka. Röd huvudbård med blom-, palmett- och saz-ranka.

Proveniens

Från en nordeuropeisk samling