Signerad ”qalicheh-ye takht-e jamshid sahib vali Khan" (”Föreställer Persepolis, ägare Vali Khan”); raden nedanför motivet är på ett okänt europeiserande språk.
Lagningar.
Från en framstående nordisk samling
Taher Sabahi, Qashqai: Tappeti tribali persiani, Instituto Geografico de Agostini, Milan, 1989, s.150 - 151