500
1668318

Matta, antik Qashqai, sydvästra Persien, ca 222 x 152 cm.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 780 - 5 730 EUR
5 420 - 6 510 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Signerad ”qalicheh-ye takht-e jamshid sahib vali Khan" (”Föreställer Persepolis, ägare Vali Khan”); raden nedanför motivet är på ett okänt europeiserande språk.

Lagningar.

Proveniens

Från en framstående nordisk samling

Taher Sabahi, Qashqai: Tappeti tribali persiani, Instituto Geografico de Agostini, Milan, 1989, s.150 - 151