522
1650601

Flakonger, ett par, graverat glas och emalj, Frankrike/Ryssland, 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Graverad dekor centralt med familjen Bondes vapen infällt i en fortlöpande berain-slinga. Glasproppen upprepar slingan. Förgyllt silverlock med emaljarbete.

Proveniens

Från Blanche Dickson Bondes (1875-1960) samling, Tjolöholms slott, därefter i arv inom familjen.Enligt familjearkivet är emaljarbetet ryskt.