Balusterform med målad polykrom och förgylld dekor, framsidan med centralt motiv av mor med barn, frånsidan med blomsterarrangemang mot blå fond. Ursprungligen tillverkad som oljelampa, nu elektrifierad. Höjd t o m lamphållare 55,5 cm.
Slitage.