Förgyllda och bronserade. Skuren och skulpterad dekor. Kannelerade och spiralvridna kolonnskaft med dekor av fjällskärningar, rund fotplatta med fotavslutningar i form av lejontassar. Signerade Frisk samt märkta med Stockholms hallstämpel. Höjd 160 cm.
Familjen Cassel, Löfsund, Runtuna socken, Södermanland.