58
1666961

Torchèrer, ett par, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-24), Sengustavianska.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Skuren och skulpterad dekor. Kannelerade och spiralvridna kolonnskaft med dekor av fjällskärningar, rund fotplatta med fotavslutningar i form av lejontassar. Signerade Frisk samt märkta med Stockholms hallstämpel. Höjd 160 cm.

Proveniens

Familjen Cassel, Löfsund, Runtuna socken, Södermanland.