599
1664579

Ring 18K guld med en gammalslipad diamant

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

ca F/G, mått diamant ca 6.7 X 8.2 X 4.0 mm, storlek 17.50/55, vikt 2.7 g. Med svenska stämplar, Stockholm 1914.

Proveniens

Enligt familjetradition Betty Hirsch (1862-1922). Betty Hirsch var syster till konstnärinnan Hanna Pauli (1864-1940. Systrarna stod varandra nära och Hanna Pauli använde ofta sin syster som motiv i sin konst.