60
1666965

Soffa, tillskriven Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bronserad. Rikt skuren och skulpterad dekor. Armlän med dekor av egyptiserande hermer och gripar övergående i sarg, sarger med dekor av stiliserade palmetter, bladrosetter, och lagerstav, bladhölstrade och kannelerade ben. Lösa plymåer i rygg och sits. Längd 208, sitthöjd 50, rygghöjd 90 cm.

Proveniens

Familjen Cassel, Löfsund, Runtuna socken, Södermanland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Stockholm 1908, Nordisk familjeboks tryckeri, Se sidan 282.