624
1668079

Brosch/del av tiara med en fasettslipad ametist och gammal- och rosenslipade diamanter

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Ametist mått ca 17 X 13 mm, silver och 14K guld, mått 40 X 35 mm, total vikt 12.5 g. 1800-tal. Enligt familjetradition har broschen varit del av en tiara. Etui medföljer.

Broschnål saknas. Två av stenarna är paste. Tre mindre diamanter saknas.

Proveniens

Ulrika von Stedingk (1767-1831) som var gift med Curt von Stedingk (1746-1837). Curt von Stedingk var bland annat verksam som ambassadör i S:t Petersburg och hade nära, närmast vänskapliga band till tsarfamiljen. I Ulrika von Stedingks bouppteckning finns ett flertal ametistsmycken som skulle kunna motsvara det smycke brosch som Bukowskis säljer.

Se Bukowskis tidigare auktion 653 katalognummer 494 som är en brosch från samma tiara/smycke.