666
1669998

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Tungt lass i uppförsbacke"

Signerad IA och daterad 04. Akvarell 25 x 36 cm.

Proveniens

Samling Håkan Larsson Tranemo. Konsthandlare Martin Grosells samling, Köpenhamn.Genom gåva till dottern konstnärinnan Anne Margrethe Grosell (1909 - 1999).
Bukowski Auktioner, Internationella Vårauktionen 516, 29 - 31 maj 2000, kat. nr 8.

Storm P. Museet, Frederiksberg, Danmark, 1990.