"Tungt lass i uppförsbacke"
Signerad IA och daterad 04. Akvarell 25 x 36 cm.
Samling Håkan Larsson Tranemo. Konsthandlare Martin Grosells samling, Köpenhamn.Genom gåva till dottern konstnärinnan Anne Margrethe Grosell (1909 - 1999).
Bukowski Auktioner, Internationella Vårauktionen 516, 29 - 31 maj 2000, kat. nr 8.
Storm P. Museet, Frederiksberg, Danmark, 1990.