678
1672129

Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

"Grodan"

Signerad P. Hasselberg och daterad 1891 samt PH 1893. Gjutarstämpel Otto Meyers eftr. Höjd 44,5 cm.

Konstnär

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.