684
1679879

Mosse Stoopendaal

(Sverige, 1901-1948)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Mosse Stoopendaal
(Sverige, 1901-1948)

Domherrar i vinterlandskap.

Signerad Mosse Stoopendaal. Olja på duk 40 x 55 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Internationella höstauktionen 494, 30 november - 2 december 1994, kat. nr 702.

Konstnär

Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.