1647987

Byrå, tillskriven Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-97), Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med rosenträ, amarant och valnöt i parkettläggning. Beslag och listverk av förgylld mässing. Tre lådor. Snäpplås. Skiva av röd kalksten. Bakstycket märkt i rödkrita: (?)"Nils Häggström 1771". Längd 110, bredd 56, höjd 79 cm. Nyckel medföljer.