717
1679133

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

Skogslandskap

Krita på papper 17,5 x 22 cm.

Proveniens

Fil. dr Uno Otterstedts samling, Lund.
Direktör Jackie Neumans samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Decemberauktionen + Asiatiska 597, 13 december 2016, kat. nr 197
Privatsamling.

Galleri Färg och Form, Stockholm, "Carl Fredrik Hill (1849-1911). Akvareller, färgkritor och teckningar från sjukdomstiden", april - maj 1943, kat. nr 32(?), baserat på märkning samt numrering på bakstycke.

Konstnär