722A
1473786

Roberto Grippa

(Italien, 1921-1972)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 550 - 11 500 EUR
10 800 - 13 000 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Roberto Grippa
(Italien, 1921-1972)

"La Mia Foresta"

Signerad R. Grippa och daterad 1962 a tergo. Kork, pergament, trä och collage på pannå 145 x 113 cm.

Proveniens

Alexander Iolas Gallery, New York.
Förvärvad från ovanstående av mamman till dåvarande ägare ca 1970.
Christies, London, Post-War and Contemporary Art, 20 oktober 2004, kat. nr 46.
Privatsamling, förvärvad på ovanstående auktion.