724
1669244

Lars Lerin

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Lars Lerin
(Sverige, Född 1954)

"Lofotveggen"

Signerad Lars Lerin och daterad 2017. Akvarell 43 x 66 cm.

Tilläggslista

Korrekt titel "Lofotveggen"

Konstnär

Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.