Kaféinteriör
Signerad IA och daterad 1904. Olja på uppfodrad duk 50 x 61,5 cm.
Med påskrift a tergo: ”Ovanstående oljefärgstavla föreställande en kaffeinteriör från Göteborgs hamn, är utförd av Ivar Arosenius i Stockholm 1904. Intygas: Sthlm 10 Dec 1929 Ernst Spolén”. Arkitekten Ernst Spolén (1880-1974) var nära vän och svåger till Ivar Arosenius.