734
1660716

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

Kaféinteriör

Signerad IA och daterad 1904. Olja på uppfodrad duk 50 x 61,5 cm.

Med påskrift a tergo: ”Ovanstående oljefärgstavla föreställande en kaffeinteriör från Göteborgs hamn, är utförd av Ivar Arosenius i Stockholm 1904. Intygas: Sthlm 10 Dec 1929 Ernst Spolén”. Arkitekten Ernst Spolén (1880-1974) var nära vän och svåger till Ivar Arosenius.