76
1666950

Karmstolar, ett par, tillskrivna Ephraim Ståhl i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 780 - 7 160 EUR
5 420 - 8 130 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bronserade. Svängd rygg övergående i armlän med dekor av egyptiserande ansiktsmaskaroner, sarger med dekor av lagerstav, runda bladhölstrade framben med kannelyrer och rosettanfanger; baktill sabelben. Sitthöjd 46, rygghöjd 85 cm.

Proveniens

Familjen Cassel, Löfsund, Runtuna socken Södermanland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Stockholm 1908, Nordisk familjeboks tryckeri, Se sidan 282.