766
1678681

Axel Lindman

(Sverige, 1848-1930)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 340 - 3 820 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Axel Lindman
(Sverige, 1848-1930)

Franskt landskap

Signerad A. Lindman och otydligt daterad. Olja på duk 40 x 72 cm.

Konstnär

Axel Lindman var en svensk bildkonstnär född i Gävle. Han studerade vid Konstakademien samt i Frankrike och Italien. Hans verk präglades av inflytandet från det franska friluftsmåleriet med motiv från landsbygden och framför allt från kusterna. Återkommen till Sverige utförde han en rad stockholmskildringar och gotländska landskap, men återvände gärna till länderna vid Medelhavet, särskilt Venedig. Han förblir trogen ungdomstidens franska ideal. Lindman deltog i Opponenternas och Konstnärsförbundets utställningar och blev 1897 ledamot av Konstakademien. Lindman målade främst landskap, både i vinter- och sommarskrud. Motiven hämtades från den franska landsbygden, Italien, Stockholm och Gotland.
Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm samt på andra svenska museer.