767
1671353

Carl Johansson

(Sverige, 1863-1944)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Carl Johansson
(Sverige, 1863-1944)

Kustlandskap, Bretagne

Signerad Carl Johansson och daterad Finistère 91. Olja på duk 21 x 40 cm.

Liksom sina generationskamrater bedrev Johansson studier vid Konstakademin i Stockholm och 1885 gjorde han gemensam sak med opponentrörelsen och ställde ut tillsammans med dem. Samtidigt avslutade han sina studier vid Konstakademin. Åren 1891-92 vistades Johansson i Frankrike och den här målningen har tillkommit under den tiden. Under den här perioden målar Johansson först mycket från trakterna kring Finistère i Bretagne där flera målningar tillkommit och senare från Montigny-sur-Loing, i norra Frankrike i Fontainebleau.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm.