771
1675587

August Hagborg

(Sverige, 1852-1921)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 340 EUR
3 250 - 3 800 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
August Hagborg
(Sverige, 1852-1921)

Lågvatten Normandiska kusten

Signerad Hagborg. Olja på duk 61 x 81 cm.

Proveniens

Gerda Hagborg, konstnärens fru.

Parisutställningen 1929, kat. nr 7, ägare Fru G. Hagborg.
Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885", 16 mars - 16 maj 1945, ägare Fru Elsa de Dardel.
Stiftelsen Modums Blaafarveværk, Norge, "Somrene i Normandie - fra Monet til Strindberg og Thaulow", 30 april - 2 oktober 1994.
Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, "Landet bortom havet - Nordiska konstnärer i Normandie, Bretagne och England, 1860 - 1900", 21 september - 2 december 2001.

Konstnär