778
1667032

Arild Forsgren

(Sverige, 1890-1944)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Arild Forsgren
(Sverige, 1890-1944)

Snöfall

Signerad Arild Forsgren och daterad 1915. Olja på duk 46 x 59 cm.

Arild Forsgren föddes 1890 i Timrå i en tid då den svenska industrialiseringen snabbt förändrade landskapet kring honom. Trots att han växte upp i en miljö av sågverk och hamnar drogs han i likhet med Helmer Osslund tidigt till de mer ursprungliga delarna av Norrland – skogarna, älvarna och fjällen. Det är också där hans konstnärskap fann sin tydligaste förankring.

Arild Forsgren började måla vid 19 års ålder och studerade vid Wilhelmsons målarskola. Han visade sig skicklig på att hantera ljuseffekter och var öppen för intryck av strömningarna bland konstnärerna på kontinenten.
Auktionens målning av ett ymnigt snöfall är tydligt influerad av de franska impressionisternas färgbehandling och penselföring. Forsgren har applicerat färgen fläckvis och med en djärv färgbehandling, där grönt, blått och rosa i olika nyanser dominerar. Samtidigt flödar duken av ljus.
Efter Arild Forsgrens tidiga bortgång uppmärksammades hans konstnärskap med en stor minnesutställning i Sundsvall 1945.