801
1672621

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 300 EUR
13 600 - 16 300 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"Modellerna"

Signerad C. Wilhelmson. Utförd 1912. Olja på duk 88 x 66 cm.

Proveniens

Inköpt av Konstföreningen, Stockholm 1916.
Nordén Auktioner, Stockholm, Skandinavisk konst - antikviteter, 24 november 1992, kat. nr 44

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Konstnärsförbundet", maj - juni 1916, kat. nr 557.
Malmö, 1916.
Uddevalla, 1916
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Novemberutställningen", 4 - 26 november 1922, kat. nr 398.

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under år 1921, kat. nr 264

Konstnär