820B
1473779

Karl Axel Pehrson

(Sverige, 1921-2005)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Karl Axel Pehrson
(Sverige, 1921-2005)

"Vegetativt överhäng"

Signerad K.A Pehrson. Olja på duk 120 x 85 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Moderna Höstauktionen 2005, kat. nr 194.
Privatsamling.

Konstnär

Karl Axel Pehrson, född i Örebro, var verksam som målare, grafiker och skulptör. Pehrson studerade bland annat vid Edwin Berggrens Målarskola i Stockholm, på Otte Skölds Målarskola samt vid Kungliga Konstakademin. Pehrson tillhörde också vad man brukar kalla ”1947 års män” som var en grupp konstnärer som ställde ut på Galleri ”Färg och Form” 1947 med titeln ”Ung konst”. Konstnärer som medverkade var bland annat Lennart Rodhe, Olle Bonniér, Pierre Olofsson, Randi Fisher, Olle Gill, Lage Lindell och Uno Vallman. Pehrsons motivkrets utmärks av fantasifulla växtmotiv. Han har även formgivit bland annat tygmönstret ”Delfinsk rörelse” och priset ”Guldbaggen” som Svenska Filminstitutet delar ut varje år.