"Hästar i en ruin"
Signerad N Kreuger och daterad 1917. Olja på duk 86 x 114 cm.
Hans Kihlgren, Kristianstad.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7 - 25 mars 1928, kat. nr 308.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen som nr 534.