840
1672352

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 300 EUR
13 600 - 16 300 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Hästar i en ruin"

Signerad N Kreuger och daterad 1917. Olja på duk 86 x 114 cm.

Proveniens

Hans Kihlgren, Kristianstad.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7 - 25 mars 1928, kat. nr 308.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen som nr 534.