844
1653879

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

"Höns i trädgårdslandet"

Signerad J. Krouthén och daterad 1883. Sannolikt utförd i Skagen, sommaren 1883. Olja på duk 60 x 98 cm.

Proveniens

Lions konstlotteri, "Konst från fem århundraden i Linköpingshem", Linköping, 3 december 1952, kat. nr 48 (Slättlandskap).

Östergötlands och Linköpings Stads Museum, Linköping, utlånad 1981 enligt medföljande brev från Olle Ankarberg, curator.

Ur medföljande Väderingsintyg, Nystedts konsthandel och konstsalong AB, Linköping, 6 augusti 1953:

... Tavlan som föreställer ett slättlandskap, har t.h. i mittplanet en buskvolut i frodig grönska framför vilken ett potatisland en flock höns rör sig, vippande och pockande. I tavlans vänstra parti ser man landskapet mellan några höga strån i förgrunden förtona i stilla oändligt fjärran under en svagt grålysande himmel med stråk av milt och mjukt insatta blå flikar. Kompositionen uppbäres av en i landskapets centrum i marken snett nedstucken gaffel eller grep, vilken, samlande åskådares blick mot mittaxeln, fördjupar intrycket av landskapets storhet och förhindrar att målningen högra parti med dess staffage kommer att överväga.

Målningen, som är utförd straxt efter (eller under, reds. anm.) konstnärens återkomst från utlandet och närmast Skagen, är ett lysande exempel på hur högt våra s.k. friluftsmålare kunde nå när de voro som bäst..."

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.