85
1667560

Taburetter, ett par snarlika, en av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Sengustavianska.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Sarg med skuren dekor av kymation, Runda bladhölstrade ben med rosettanfanger. En signerad IHS. Sitthöjd 43 cm.