87
1615320

Banketter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålade i vitt med förgyllda detaljer. Sarg med dekor av lagerstav. Bladhölstrade nedåt avsmalnande ben med kannelering och rosettanfanger. Sitthöjd 42, längd 66 cm.