882
1677408

Edgar Degas

(Frankrike, 1834-1917)
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
28 700 - 47 800 EUR
32 500 - 54 200 USD
Klubbat pris
Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Edgar Degas
(Frankrike, 1834-1917)

"Deux Cavaliers" (Två ryttare)

Stämpelsignerad Degas. Svartkrita 23 x 30 cm. Certifikat daterat november 2025 från Galerie Brame & Lorenceau, Paris, medföljer verket som kommer att inkluderas i Brame & Loreceau’s arkiv över konstnären.

Tilläggslista

Certifikat daterat november 2025 från Galerie Brame et Lorenceau, Paris, medföljer verket som kommer att inkluderas i Brame er Loreceau’s arkiv.

Proveniens

Konstnärens kvarlåtenskap.
Galerie Georges Petit, Paris, "Vente Edgar Degas, 4me et dernière", 2 - 4 juli 1919, kat. nr 201. (Den sista av fyra auktioner över konstnärens kvarlåtenskap.)
Svensk Franska Konstgalleriet, Stockholm, med titel Två ryttare", no 1008.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Från Cézanne till Picasso", 1954, med titel "Cavaliers", kat. nr 89.

Brev medföljer från Ragnar Hoppe, Nationalmuseum, Stockholm, daterat 1949, med en begäran från M. Paul André Lemoisne om bilder på verket för catalogue raisonné.