89
1666951

Fotpall, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
287 - 382 EUR
325 - 434 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Sarg med skulpterad dekor av lagerstav, bladhölstrade kannelerade ben med rosettanfanger. 31,5 x 23,5, höjd 17 cm.

Proveniens

Familjen Cassel, Löfsund, Runtuna socken, Södermanland.