9
1671084

Byrå, Mälardalen, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med alrot och alm i parkettläggning med ådror av lönn. Beslag av förgylld mässing. Bukig form med rundade hörn och dubbelsvepta cabrioletsvängda ben. Skrivskiva ovan tre lådor. Längd 99, bredd 53,5, höjd 83 cm.