Fanerad med alrot och alm i parkettläggning med ådror av lönn. Beslag av förgylld mässing. Bukig form med rundade hörn och dubbelsvepta cabrioletsvängda ben. Skrivskiva ovan tre lådor. Längd 99, bredd 53,5, höjd 83 cm.