”Stockholm åt Saltsjön" ("Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasieholmen").
Ur "Svenska Vuer", sviten utgiven 1805. Signerad J Fred martin. Akvarellerad konturetsning 35 x 53 cm.