92
1679750

Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Sarger med dekor av lagerstav, X-formade ben kopplade med bladhölstrad tvärslå. Sitthöjd 44 cm.